Ak ste si vybrali e-book, ktorý chcete v budúcnosti prečítať a zariadenie ,alebo e-book aplikáciu, ktorú nato využijete, nezabudnite, že nezáleží len na vzhľade ale aj schopnostiach. Môžete mať aj najnovšiu verziu e-book aplikácie, ale ak raz nepodporuje daný formát e-booku máte proste smolu. Preto vám povieme niečo viac, o najpodstatnejšej veci, ktorá by vás mala zaujímať pri kupovaní „čítačky“, ale e-book aplikácie.
Čo sa týka formátov e-bookov, je ich naozaj nespočetne veľa. Sú tie známe, a tie menej známejšie. My sa zameriame na tie, s ktorými sa najčastejšie môžete stretnúť na slovenských e-book portáloch s predajom elektronických kníh, alebo tých svetovo známych formátoch.
EPUB
EPUB- electronic publications- elektronické publikácie, takto môžete tento formát poznať. Je zadarmo a na trh ho uviedla IDPF (International Digital Publishing Forum) . Vznikol špeciálne na čítanie e-bookov a je možné ho optimalizovať pre určité zariadenie. EPUB prišiel na trh v septembri 2007, aby nahradil doterajší Open e-book. Jeho najnovšia verzia je 3.0/ 11.10. 2011. Samozrejme od roku 2007 sa pracovalo na jeho vylepšeniach, preto novú verziu vyskúšajte. Umožňuje úpravu textu, vektorové obrázky, vstavané metadáta, podporuje DRM, CSS štýl, podporuje audio a video súbory ( v závislosti od typu zariadenia).
Zoznam zariadení a e-book aplikácií, ktoré podporujú formát EPUB :
- Aldiko- e-book aplikácia dostupná pre Androidy .
- FBReader- e-book aplikácia dostupná pre Windows, GNU/Linux, Android, PDAs
- iBooks- dostupný pre iOS
- Kobo eReader,
- mnohé ďalšie Android zariadenia, iPady, iPhony, iPod Touch.
PDF-Portable Document Format- prenosný dokumentový formát, je asi jeden z najznámejších formátov na Slovensku. Svojim vzhľadom kopíruje tlačenú knihu a stretávame sa s ním najčastejšie na počítačoch a tabletoch. V roku 1993 ho vyvinula spoločnosť Adobe Systems. Používa sa na ukladanie dokumentov a nezáleží na softvéri, hardvéri a OS ,na ktorom boli vytvorené a taktiež na zariadení, na ktorom sú zobrazované. Súbory typu PDF môžu obsahovať text a obrázky, pričom formát zabezpečuje, že sa ľubovoľný dokument na všetkých zariadeniach zobrazí rovnako Najznámejší je prehliadač spoločnosti Adobe, Adobe Reader.
Tomu však ešte v roku 1991 predchádzal nápad spoluzakladateľa Adobe Systems, Johna Warnocka, ktorý načrtol systém nazývaný Camelot, ktorý sa neskôr vyvinul do formátu PDF. PDF ponúka aj niekoľko podformátov, ktoré sa už špecializujú iba na konkrétne účely. PDF( Adobe DRM) je chránené PDF, vyžadujúce kompatibilnú aplikáciu alebo čítačku.
Na počítači ho môžete čítať pomocou Sumatra PDF Reader- zadarmo, česká verzia, Adobe acrobat Reader- zadarmo, slovenská verzia. Na tablete alebo smartphone je zväčša podporovaný a nie je potrebná ďalšia aplikácia. V prípade, ak by vám to predsa len nešlo, môžete si stiahnuť e-book aplikáciu Bluefire Reader- je zadarmo v anglickej verzii ,pracuje na iPhone/iPad, iPad 2/iPhone Touch. Umožňuje čítať aj PDF súbory s Adobe DRM ochranou proti neautorizovanému kopírovaniu (viac sa o ňom dočítate v osobitnom článku). Alebo už spomínaný Aldiko – zadarmo, anglická verzia, pracuje na Android 2.1 a vyššom. Umožňuje čítať aj PDF súbory s Adobe DRM ochranou proti neautorizovanému kopírovaniu( viac info taktiež v osobitnom článku) . Čítanie je okrem iného možné aj na bežných čítačkách.
MOBI
MOBI je určený hlavne pre čítačky Kindle a vzhľadom sa podobá EPUB formátu. MOBI má však niekoľko obmedzení. Napríklad veľkosť obrazu nemožno rozširovať s veľkosťou písma. Jednotlivé položky textu nie je možné zobraziť neproporcionálnym písmom a mnoho iných chybičiek krásy- tieto sú však výraznejšie, nakoľko väčšia e-book aplikácií takéto možnosti poskytuje, je to v istom rozpore . MOBI možno používať okrem čítačiek Kindle na zariadení s e-book aplikáciou FBReader, Kindle pre PC alebo Mac. Taktiež je súbory možné konvertovať. Napríklad EPUB súbory pomocou Kindle Converter, Kindle unpack( inak nazývaný dekóder MOBI)- prevedie súbor do pôvodnej podoby. Svojim spôsobom je MOBI v podstate PRC súbor (o tom čo tým myslíme si napíšeme nižšie).
PDB
Formát určený hlavne na čítanie na PDA Palm. Existujú však programy umožňujúce jeho čítanie aj na ďalších platformách. Na PC je možné použiť program PalmReader alebo Mobipocket Reader . Pôvodný PDB formát sa objavil prvý krát 1. septembra 1994. Názov PDB je odvodený od PalmOS, operačného systému pre „vreckové počítače“, ako skratka PDB – Palm Database. Využívaný bol tento formát hlavne niekoľko rokov dozadu, keď sme ešte nemali čítačky ako Kindle, v batohoch tablety a vo vreckách smartfóny. To bola doba, kedy Palm predával svoje zariadenia a ak chcel niekto chytrého pomocníka do vrecka, tak iné možnosti veľmi nemal.
PDB svojou podstatou nie je ani tak formát vytvorený na ukladanie ebookov. Je to skôr systémový formát súboru, a v PDB tak môžete okrem textov nájsť aj iné dáta. Zariadenia Palm tento formát využívajú napríklad aj na ukladanie databáz.
PRC
Je „novším“ formátom ako PDB (resp. jeho náhradou) určený hlavne pre mobilnú platformu a podobne ako PDB je to formát, ktorý slúži na ukladanie nie len textov / ebookov. Mimo zariadenia od Palmu je čitateľný cez Mobipocket Reader.
Zaujímavosťou je, že prakticky úplne rovnaký formát ako PRC je aj známy MOBI – rozlišuje ich len prípona súboru. Keď e-book zariadenie tvrdí, že má podporu PRC a MOBI, prakticky tak ide o jeden a ten istý formát. Vina sa však nedá váľať na výrobcov – pravdupovediac, môžeme byť radi, že rovno deklarujú čo všetko ich zariadenie prečíta a nemusíme tak hľadať informácie o tom, čo to ten formát PRC, či MOBI vlastne je.
PRC tak ako aj PDB neodporúčame. Tento formát má veľmi obmedzené formátovanie ebookov a tiež robí mnohým problémy ho správne otvoriť. Ak by ste sa s ním už stretli a na čítačke, či v smart zariadení vám nefunguje ako by mal, využite na jeho čítanie PC, alebo sa pokúste ho konvertovať.