Amazon Kindle ako už názov prezrádza, na trh uviedol internetový obchod Amazon. Dá sa predpokladať, že po tom, ako sa na internete začali predávať iné„čítačky“ si Amazon povedal, že mať vlastnú značku takýchto e-bookov ,nie je až taký zlý nápad.
Pravdupovediac, práve on so svojím Kindle zariadením a silnou marketingovou podporou odštartoval masové šírenie e-bookov, ktoré dovtedy vo vodách internetu prežívali viacmenej len u partičiek nadšencov. Prvá generácia prišla na trh v novembri 2007 a pravidelne ju nasledujú nové a nové.
Okrem toho, že Kindle Amazon vyvíja, tak ho samozejme aj predáva. Názov Kindle vznikol v Lab 126, kde ho tak pomenovali na základe toho, že kindle – v angličtine zapáliť oheň, má byť metaforou pre čítanie a isté intelektuálne vzrušenie.
Vyplatilo sa, pretože čítačky spoločnosti Amazon patria medzi najpredávanejšie a najznámejšie „čítačky“ kníh na svete. Knihy je možné do ich presunúť pomocou USB , alebo bezdrôtovo. V prípade bezdrôtového nahrávania je použitá technológia Wi-Fi či 3G (EDGE/GPRS, ak nie je dostupná 3G), v prípade nahrávania kníh kúpených v internetovom obchode Amazon je táto služba bezplatná. 3G služba (označovaná ako Whispernet) je dostupná vo viac ako 100 krajinách sveta.
Avšak 6. Septembra uviedol Amazon na trh 5.generáciu. Do tejto kategórie spadajú Amazon Kindle 5 WiFi bez reklám( nevýhodou je chýbajúca slovenčina, zlé čítanie pdf.súborou, chýbajúca nabíjačka) . Väčšej popularite sa však dočkal Amazon Kindle Paperwhite. Táto 5. generácia bola vo väčšine štátov dostupná na trhu v roku 2013, v Číne až od 7. Júna 2013.
Dokonca aj na Slovensku je už veľa užívateľov, ktorí by o svojich skúsenostiach mohli rozprávať. Aby ste si lepšie vedeli predstaviť aké sú výhody a nevýhody produktu práve od Amazonu, predstavíme si jeden z ich najpredávanejších produktov na Slovensku. Jedným z nich je Amazon Kindle Paperwhite ( ďalej spomínaný ako AKP).
AKP sprevádza hneď pri jeho názve jeden podstatný doplnok a to – bez reklám. Netreba hovoriť, že aj to bolo určite jedným z dôvodov jeho kúpy. Reklám má človek viac ako dosť a pri čítaní nikto nechce byť rušený. Okrem iného má podsvietený dotykový displej o rozmeroch 1024×768, 2 GB pamäť, WiFi a životnosť batérie je 8 týždňov. Jeho cena sa pohybuje približne od 120 eur vyššie.
Iné produkty od Amazon Kindle nájdete aj za nižšie ceny. Samozrejme, záleží od toho kde ho kúpite. Ale na prvý pohľad nízke ceny, môžú navýšiť ceny za dodanie. Späť však k AKP.
Jednu vymoženosť si mnohí užívatelia nevedia vynachváliť. A to je hlavne nastaviteľné podsvietenie, ktoré šetrí oči. Niektorí užívatelia považujú za negatívum že podsvietenie nie je možné vypnúť a ovládanie nie je v slovenčine – čo sa dalo očakávať. Dá sa však doinštalovať slovník.
Bohužiaľ nesmieme opomenúť ani to, že čítanie pdf, súborov je veľmi ťažké. Je potrebné ich konvertovať, ale ani vtedy nie je kvalitné čítanie zaručené.
Na oplátku jednou z výhod je Whispersync technológia, ktorá umožňuje knihu, ktorú si na Amazone zakúpite, čítať vo všetkých vašich zariadeniach s Amazon účtom – Android, PC, Mac, iPad, iPhone, iPod Touch, BlackBerry, Windows Phone 7 či v akejkoľvek Kindle „čítačke“.
Amazon taktiež umožňuje čítanie niektorých titulov zadarmo. Väčšina je v angličtine, ale natrafíte aj na knihy v slovenčine alebo češtine. A zadarmo máte tiež možnosť prečítať si prvú kapitolu knihy. V prípade, že vás neosloví, tak si ju nekúpite. Na záver sa dá povedať, že Amazon Kindle ešte čaká dlhá cesta a kým sa všetky vymoženosti dostanú na Slovensko (ako napríklad digitálne požičanie knihy z knižnice) nejaký čas potrvá, no môže byť dobrou investíciou.